توسط: admin_qaro در: بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ در: کدنویسی نظر: 5

…..

همکاران عزیز سلام

📝مفاهیم پایه روشنایی

🔸لومِن :

واحد اندازه‌گیری شار نوری است. لومن مقدار نوری است که از یک چشمه نقطه‌ای به شدت یک کاندلا (شمع) داخل مخروطی به زاویه رأس یک استرادیان پخش می‌شود .

رابطه لومن و کاندلا (شمع) به صورت زیر بیان می‌شود :
۱ lm = 1 cd·sr

🔸 شار نوری :

نورسنجی، شار نوری ، توان نوری یا میزان نور، معیاری است برای سنجش توان دریافت شده از نور. شار نوری را نباید با شار تابشی که معیاری برای سنجش توان کل نور گسیل‌شده ‌است اشتباه گرفت زیرا شار نوری به گونه‌ای تعریف شده تا بازتاب‌دهنده حساسیت متغیر چشم انسان به طول موجهای مختلف نور باشد.

همچنین شار نوری را  توان نوری هم می‌گویند .

🔸درخشندگی :

درخشندگی یا تراکم نور یا لومینانس در نورسنجی ، معیار سنجش شدت نور در واحد مساحت در یک جهت مشخص است. درخشندگی بیانگر میزان نور عبوری از یک سطح، یا گسیل‌یافته از آن، در یک زاویه فضایی مشخص است. یکای اس‌آی درخشندگی کاندلا بر متر مربع (cd/m2) است. یکای غیر اس‌آی حعادل این یکا « نیت » است   .
درخشندگی اغلب برای بیان ویژگی گسیل نور یا بازتاب آن از سطوح صاف و پخشنده نور به کار می‌رود. درخشندگی نشان می‌دهد که چه میزان توان نوری توسط چشم انسان از یک زاویه دید مشخص قابل تشخیص است . بنابراین درخشندگی معیاری است برای اینکه آن سطح تا چه حد درخشان به نظر خواهد رسید .

🔸شدت روشنایی :

در نورسنجی، شدت روشنایی ، روشنایی یا چگالی شار نوری به شار نوری تابیده‌ شده بر واحد مساحت گفته ‌می‌شود . روشنایی معیاری است برای سنجش همبستگی شدت نوری (طول موجهای وزن‌داده‌شده بر پایه تابع درخشندگی) که می‌تابد و درک انسان از روشنایی . به طور مشابه گسیل نوری به شار نوری گسیل ‌یافته از واحد سطح گفته می‌شود .

شدت روشنایی برای نور تابیده‌ شده بر یک سطح استفاده می‌شود  .  یکای  روشنایی  لوکس  ( lx )  یا  لومن  بر  متر  مربع (cd.sr.m-2) است .

 • لورم ایپسوم متن ساختگی برای ایجاد مفهوم میباشد.
 • لورم ایپسوم متن ساختگی برای ایجاد مفهوم میباشد.
 • لورم ایپسوم متن ساختگی برای ایجاد مفهوم میباشد.

Trackback URL: http://foroozesh.ir/2015/02/14/another-post/trackback/

5 نظر:

 • مدیر
  اسفند ۰۸, ۱۳۹۳

  سلام

  پاسخ
  • مدیر
   اسفند ۰۸, ۱۳۹۳

   مرحله دوم ؛)

   پاسخ
 • مدیر
  اسفند ۰۸, ۱۳۹۳

  یکی دیگر از نظر

  پاسخ
 • مدیر
  اسفند ۰۸, ۱۳۹۳

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

  پاسخ
 • مدیر
  اسفند ۰۸, ۱۳۹۳

  این نظر کمی کوتاه تر است اما هنوز هم

  پاسخ

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *